Одгледувачите на корги очекуваат зголемен интерес за овие кучиња по смртта на Елизабета Втора

Одгледувачите на корги очекуваат зголемен интерес за овие кучиња по смртта на Елизабета Втора

Одгледувачите на кучиња во Европа по смртта на британската кралица Елизабета Втора очекуваат зголемен интерес за кучињата корги кои со децении беа нејзини миленици.

Како што пренесува Би-Би-Си, побарувачката за корги или „кралските кучиња“ како уште ги викат, била особено изразена во 1936 година кога кралицата како девојче на подарок го добила првото куче од оваа раса, а следното за нејзиниот 18-ти роденден.

Според статиката на Клубот на одгледувачи на кучиња, бројот на регистрирани корги бележи скок тие години.

-Одгледувачите имаат проблем да одговорат на побарувањата за оваа раса која одеднаш стана многу популарна, изјавила Кјара Фарел, директорка на библиотеката и збирката од Клубот.

Побарувачката за овие кучиња за околу 30 проценти се зголемила и по емитувањето на серијата „Круна“, чија тема е токму животот на кралицата и дворецот.

Во Европа оваа раса на кучиња чини во просек околу 5.000 евра.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy