Охрид полн со гости за Нова година, охриѓани во најголем дел ќе слават во домашна атмосфера

Охрид полн со гости за Нова година, охриѓани во најголем дел ќе слават во домашна атмосфера

На ден пред најлудата ноќ, охридските хотели и капацитетите во приватното сместување се речиси целосно исполнети. Најмногу гости за дочекот на Нова година ќе има од соседството, пред се од Србија и Бугарија, но и од Црна Гора, Косово, Грција, а помали групи туристи се очекуваат од Полска.

Цените на аранжманите варираат во зависност од понудата и се движат до 160 евра за неколкудневен аранжман  со вклучен дочек на Новата година. Најголем дел од угостителските објекти на ривиерата имаат специјална понуда за новогодишната ноќ, а има и такви што вечерта на 31ви ќе ја работат со стандардна понуда на принципот на резервација. Рестораните и кафетериите во градот се целосно исполнети и се бара маса повеќе.

Охриѓани, пак, во најголем дел Новата година ќе ја дочекаат во домашна атмосфера. На ова укажуваат и резултатите од анкетата што на оваа тема изминатиот период ја спроведе OhridNews.

Охриѓани, како и гостите за Нова година ќе може да уживаат во програмата на отворено, што ја подготви општината на градскиот плоштад, каде ќе настапат Камелеон, Ѓоко Танески и Евто Пупиноски.

Извор: OhridNews

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds