Околу 15.000 луѓе исчезнале од почетокот на војната во Украина

Околу 15.000 луѓе исчезнале од почетокот на војната во Украина

Илјадници војници и цивили се пријавени како исчезнати откако руските сили ја нападнаа Украина на крајот на февруари, изјави Аљона Вербитска, советничка на украинскиот претседател Володимир Зеленски, јави ДПА.

„Русија во моментов потврди дека заробила 3.392 Украинци, но во Украина има околу 15.000 исчезнати, од кои многу цивили“, изјави Вербичка за германскиот весник Redaktionsnetswerk Deutschland.

Ништо не се знае за судбината на тие луѓе, рече Вербитска, чија задача е да го следи почитувањето на правата на украинските војници.

Оваа нејаснотија е особено болна за роднините на овие лица, нагласи советничката.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy