ОН: Светските цени на храната достигнаа ново рекордно високо ниво

ОН: Светските цени на храната достигнаа ново рекордно високо ниво

Војната во Украина ги потресе пазарите на жито и растително масло, предизвикувајќи светските цени на храната да скокнат на ново рекордно високо ниво во март, соопшти Организацијата на ОН за храна и земјоделство (ФАО).

Украина и Русија се главни извозници на основните прехранбени производи, а војната го погоди растителното производство, зголемувајќи ги цените.

Околу 30 отсто од светската пченица доаѓа од Украина и Русија, а конфликтот се одрази на извозот.

Русија, исто така, произведува огромни количини на хранливи материи, како поташа и фосфат – клучни состојки во вештачките ѓубрива, кои им овозможуваат на растенијата и посевите да растат.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds