Основачот на Биткоин берзата ИЗБЕГАЛ СО ДВЕ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Основачот на Биткоин берзата ИЗБЕГАЛ СО ДВЕ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ

Основачот на турската биткоин берза, Фарук Фатих Озер, избегал од земјата со украдени дури две милијарди долари.

Озер (27) е снимен со камера на аеродромот во Истанбул за време на проверка на пасошот. Се верува дека заминал во Албанија или во Тајланд.

Обвинителите во Истанбул започнаа во четвртокот истрага откако берзата на Озер во средината беше затворена а Озер го снема од Турција со украдени биткоини од стотици илјади инвеститори.

Компанијата на Озер со седиште во Истанбул, Thodex Exchange, ја продавала дигиталната валута на Доџкоин (Dodzkoin) основана во 2013 година, за една четвртина од нејзината реална пазарна вредност.

Податоците на пазарот од 17 април покажаа дека фирмата во рок од 24 часа тргувала со биткоини за повеќе од 500 милиони долари, но инвеститорите почнале да изразуваат загриженост кога сфатиле дека не можат да ги продадат или да ги пренесат.

Потоа, фирмата Тодекс одеднаш престана да тргува. Било откриено дека 391.000 инвеститори не можеле да располагаат со повеќе од две милијарди долари во биткоини на нивните сметки. Во објавата, компанијата вели дека работата е суспендирана пет дена за “подобро им служи на клиентите”.

Сепак, Озер ја напуштил Турција еден ден пред оваа објава.

Огуз Евген Чилих, Адвокатот кој ги претставува инвеститорите пред Тодекс, рече дека е поднесена тужба. Во петокот турската полиција отвори истрагата. Локалните медиуми пишуваат дека Озер е под истрага поради тешка измама и воспоставување на криминална организација.

Наводно, тоа е најголемата измама поврзана со криптовалите. Во второто соопштение објавено во четвртокот, Тодекс негираше дека ги украле парите на своите клиенти и тврди дека привремено ја затвориле својата веб-страница откако откриле невообичаени активности во некои извештаи минатата недела.

Исто така, тврдат дека во 2018 година биле погодени од Сајбер-напад дека компанијата загубила 25 милијарди лири (околу 2,5 милијарди евра), но загубите не ги објавиле пред своите инвеститори.

Турскиот претседателот Реџеп Таџип Ердоган неодамна ја забрани употребата на криптовалати базирани на блок-технологија како платен инструмент во Турција. Турската централна банка соопшти дека забраната ќе почне да важи од 30 април. Турција се реши за забраната за криптотовалути, бидејќи, како што тврдеше, голем е ризикот од непоправливи загуби на сите страни вклучени во трансакциите.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds