Осум загинати и 19 исчезнати во невреме на Филипините

Осум загинати и 19 исчезнати во невреме на Филипините

Осум лица загинаа, а 19 се исчезнати во поплави и други несреќи предизвикани од лошото време на Филипините за време на божиќните празници, соопшти денеска националната агенција за катастрофи.

Повеќе од 100.000 луѓе беа погодени од поплавите, вклучително и 44.672 жители кои беа раселени и принудени да останат во центрите за евакуација, додава агенцијата.

Силниот дожд почна во саботата, според Марлон Паџо, офицер за намалување на ризикот од катастрофи во градот Гингуг во близина на Мисамис Оксидентал. Тој рече дека се излеале сите поголеми реки.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy