ОТКЛУЧЕН ТЕЛЕФОНОТ НА БЕЛИВУК: Еве што е откриено!

ОТКЛУЧЕН ТЕЛЕФОНОТ НА БЕЛИВУК: Еве што е откриено!

Полицијата успеа да отклучи мобилен телефон што го користел Вељко Беливук, водачот на криминалниот клан чии членови неодамна беа уапсени.

Како што се дознава, во него е пронајден многу интересен материјал.

Како прво, како што е објаснето, тоа се однесува на фотографии и комуникации со голем број луѓе, вклучително и некои политичари од власта и опозицијата.

– Пронајдени се фотографии на лица за кои постои сомневање дека биле мета, како и еротски слики и видео клипови на познати старлети и пејачи. И не само тоа, беа пронајдени и пораки на некои бизнисмени и политичари. Од оние локалните до највисоките функционери. Има и преписка со опозициски политичари кои Беливук, директно во пораките што ги разменувал со нив, но и индиректно во преписка со други, ги споменува во позитивен контекст. Сите овие пораки не се инкриминирачки, но природата на нивните контакти е јасно видлива – објаснува соговорник за „Србија данас“.

Како што прецизира, ова се сите пораки и информации што биле разменети со други апликации, освен скај, кои Беливук и членовите на криминалната група ги користеле за да организираат криминални дела и да разменуваат слики и информации за нивните егзекуции.

– Кога ќе бидат обелоденети споменатите пораки, ќе се изненадите колку Веља Неволја бил близу до поединци и од Владата на Србија, Министерството за внатрешни работи … Сега сè се анализира и наскоро јавноста ќе биде информирана со сите детали. Досега, многу мал круг луѓе знаат што е пронајдено, точно за да може истрагата да ги следи трагите и контактите што ги имал Беливук – тврди извор од истрагата и додава дека автентичноста на пораките и идентитетот на луѓето со кои Беливук бил во контакт недвосмислено се утврдени со експертиза.

Марко Никовиќ, поранешен началник на полицијата во Белград

-Фактот дека тој имал врски во сите полициски структури е голема срамота за полицијата. Тој имал свој паралелен систем, во кој вклучуваше сите од различни структури на општеството кои му помагаа. Сите тие врски се некако испреплетени, не треба да заборавиме дека со неговата група биле пронајдени само 80.000 евра, а секако има многу повеќе пари. Мора да се разјасни кој кому помогнал, кој го советувал, кои луѓе од политиката му ја отвориле вратата и кои полицајци дозволиле да се кријат информации, да се отстранат доказите и да се сокријат злосторствата. Од полициската логистика е да откријат, според моја проценка, тоа ќе биде рударски и чувствителен бизнис. Она на што треба да бидеме претпазливи се тајните служби, кои ја следат оваа истрага, и за нив, секоја информација од истрагата е голем плен, пишува „Србија данас“.

Јелена Вукоичиќ, политиколог

-Она што на сите веќе им е јасно е дека оваа истрага дополнително ќе се разоткрие и дека ќе има многу изненадувачки информации што ќе допрат до јавноста, бидејќи одамна е познато дека Беливук беше само извршител на нечии нечисти намери. Што се однесува до политичката позадина на овој случај, таа започнува и завршува многу подалеку од Беливук. Тој беше истуркан, зад него стоеја луѓе зад МУП, зад нив оние кои се во политика, зад нив оние кои, многу веројатно, се од некоја странска служба. Мислам дека ова е огромна политичка криминална афера и дека никој не може да претпостави колку е голем криминално-политичкиот октопод, и ова е, се разбира, најголемиот случај во нашата модерна историја. Потребно е да се испита ова до најмалите детали и да не се дозволи никој да излезе од ова, бидејќи ако треба да се извлече некој од оние што организираа сè, нарачателот, би можеле да очекуваме сето ова да се повтори со некои други криминалци.

Орхан Драгаш, директор на Меѓународниот институт за безбедност

Беливук и неговата организација се покажаа како исклучително насилна организирана криминална група која немаше никаква врска со навивачите. Борбата против организираниот криминал, која пред неколку месеци ја објави претседателот Вучиќ, е особено важна, и тоа од повеќе причини. Според вокацијата, организираниот криминал ја нема таа форма и форма без учество и поддршка на луѓе од државните структури, затоа е многу важно да се открие оваа поврзаност помеѓу поединци од државата и мафијата. Да се ​​испрати силна порака дека државата апсолутно нема да го толерира тоа. Исто така, важна компонента на најавената борба, освен безбедноста на граѓаните, е економијата. Од најмалку два аспекти. Првиот е перење на валкани пари од криминал и негово вметнување во легални канали, а вториот се странски инвеститори кои ги заобиколуваат земјите во кои цвета и владее организираниот криминал.

Потврдени сознанија

Телефонот на Веља Неволја содржел и слики од луѓе кои воделе истраги против него и другите членови на кланот, а кои биле следени од нивните луѓе во Министерството за внатрешни работи.

– Ова само го потврди она што го кажаа претседателот Александар Вучиќ и министерот за внатрешни работи Александар Вулин по седницата на Советот за национална безбедност, кога открија дека оперативци од БИА и МУП, кои работеле директно на следење и апсење на членови на кланот Беливук, биле на мета на кланот, стои во текстот на српскиот сајт.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds