Откриен птичји груп во Франција

Откриен птичји груп во Франција

Француското министерство за земјоделство соопшти дека патоген птичји грип Х5Н8 е најден на фарми за патки во југозападниот дел од земјата.

Тоа е прва објава оваа година за појава на тој вирус во Франција, пренесува Ројтерс.

Птичјиот грип брзо се шири во Европа, поради тоа индустријата на живина е на готовс после претходните појави на вирусот поради кои десетина милиони птици мораа да бидат истребени.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds