ОВА СЕ ПРИДОБИВКИТЕ ОД СЀ ПОПОПУЛАРНИОТ ПИЈАЛОК Еве зошто водата од нане е добра

ОВА СЕ ПРИДОБИВКИТЕ ОД СЀ ПОПОПУЛАРНИОТ ПИЈАЛОК Еве зошто водата од нане е добра

Ако имате навика да пиете обична вода, водата од нане може да го стабилизира внесот на течности.

Водата од нане или вода со нане е пијалок кој станува сè попопуларен. Постојат многу причини зошто овој пијалок толку брзо стана омилен на многумина. Вкусен е, бара малку состојки, содржи минимални количества калории и шеќер и ви помага да останете хидрирани.

Што е вода од нане?

Нането спаѓа во родот ментол растенија, група од околу 40 видови миризливи повеќегодишни растенија.Нането се користи како кулинарска билка илјадници години и за медицински цели.

Водата од нане е освежителен и здрав напиток кој можете да го направите од само две состојки – нане и вода.Најпопуларните видови нане се метивец и пеперминт. Ако купите свеж ментол во продавница, големи се шансите тоа да биде метивец.

Бидејќи водата од нане често содржи само ментол и вода, се покажа дека има малку калории и шеќер.Две лажици свежи листови нане содржат само 5 калории.

Овој пијалок е идеален освежителен начин да останете хидрирани.Пиењето вода го поддржува вашиот метаболизам, телесната температура, циркулацијата, но и покрај сето тоа, не внесуваме вода колку што треба, па водата со нане би можела да нѐ мотивира да пиеме повеќе течности. .

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy