Оваа домашна мешавина од 4 состојки прави чуда: Ги елиминира уринарните инфекции и ги смирува воспаленијата на бешиката

Оваа домашна мешавина од 4 состојки прави чуда: Ги елиминира уринарните инфекции и ги смирува воспаленијата на бешиката

Доколку некогаш сте имале уринарна инфекција, сигурно знаете колку може да биде болна и упорна.

За инфекциите на уринарниот тракт односно воспаленијата, во 90 отсто од случаите за виновник се смета уропатогената бактерија Ешерихија коли, а оваа природна мешавина може да ги ублажи или елиминира непријатностите.

Кога овие 4 природни состојки ќе се помешаат, секоја со своето благотворно делување, се добива моќна мешавина која може да им помогне и на оние кои со години упорно се борат против оваа бактерија.

Потребни состојки:

– 250 гр. корен од магдонос
– 250 гр. лимон
– 250 гр. мед
– 200 мл. маслиново масло

Начин на подготовка:

Ситно исечкајте го коренот од магдонос и лимонот заедно со кората, а потоа ставете ги во блендер и додајте го маслиновото масло и медот. Блендирајте додека не добиете хомогена смеса.

Смесата чувајте ја во фрижидер и секој ден земајте по една лажичка.

За смирување на воспаленијата, освен оваа смеса, пијте и доволна количина на вода и консумирајте чај од магдонос или брусница.

Избегнувајте консумација на чоколадо, кофеин и цитруси бидејќи тие можат да предизвикаат иритација на бешиката и да им „помогнат“ на бактериите полесно да се размножат. Цитрусот може да ја зголеми киселоста на урината и да го направи мокрењето поболно.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds