Оваа храна ја подобрува работата на срцето!

Оваа храна ја подобрува работата на срцето!

Верувале или не, квасецот содржи дури 17 витамини, а особено најважните витамини од Б-комплексот. За да ги задоволите вашите дневни потреби, потребни ви се 15 грама квасец, што е една целосна лажица, препорачуваат американските нутриционисти.

Според нив, една лажица квасец содржи десет милиони мали овални клетки, од кои секоја претставува мала фабрика на витамин Б. Патем, витаминот Б е важен затоа што ја подобрува работата на срцето, нервниот систем и метаболизмот. Во оваа комбинација, постои дури и комбинација на витамин Б и калциум, кои заедно ги зајакнуваат коските и забите.

Од друга страна, квасецот е лек за гноен воспаление на лојните жлезди, но и други кожни болести кои бараат брзо ослободување на крв од штетни материи. Нутриционистите препорачуваат да консумирате две лажици квасец секој ден во период од четири недели со вакви болести. Може да го мешате со јогурт, салата, сокови или некои јадења.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds