Папата упати нов повик за мир во Украина за време на Божиќ

Папата упати нов повик за мир во Украина за време на Божиќ

Папата Франциск го повтори својот повик за мир во Украина во неговото трето обраќање за Божиќ денеска во Рим.

– Ја обновувам мојата желба за мир: мир во семејствата, мир во парохиите и верските заедници, мир во движењата и здруженијата, мир за оние народи разурнати од војна, мир за милата и маченичка Украина, рече Франциск во обраќањето до верниците на плоштадот Свети Петар.

Поглаварот на римокатоличката црква упати слични повици за време на Божиќната миса во Свети Петар и во говорот на традиционалниот благослов Urbi et Orbi на Божиќ.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy