Патници од Косово заразиле пет општини во Австрија

Патници од Косово заразиле пет општини во Австрија

Во австриската провинција Горна Австрија се појави корона кластер, предизвикан од работници кои пристигнале со автобус од Косово.

Патниците во автобусот кој носел луѓе кои работеле во тој дел на Австрија се заразиле со коронавирусот.

Од 34-те патници, повеќе од половина биле позитивни на корона.

Овој кластер, во меѓувреме, опфати пет општини и погоди седум компании и пет училишта.

Минатата година, како што истакнаа властите, честопати имало проблеми со автобусите кои превезувале работници од Романија и Косово, јави „Танјуг“.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds