Пет непријатели на витката линија: Ако ги исклучите од вашата исхрана, ќе изгубите вишок килограми до лето

Пет непријатели на витката линија: Ако ги исклучите од вашата исхрана, ќе изгубите вишок килограми до лето

Летото се ближи, многумина планираат да одат на море, а поради недостаток на физичка активност и уживање на трпезата, сè повеќе има луѓе кои се плашат како ќе изгледаат во костим за капење.

Предавни колбаси на стомакот, колковите, бутовите и надлактиците може да се „исцедат“ до летото, со најмалку половина час пешачење на ден и промени во навиките во исхраната, тврдат нутриционистите. Откриваат дека со цел да се стопат масните наслаги, потребно е да се исклучат 5 храни од исхраната.

Рафинирани шеќери
Белиот шеќер е на врвот на листата непријатели на виткоста. Ако сакате да ставите шеќер во кафе или чај, променете ја навиката малку. Ова правило важи и за сите намирници кои содржат дополнителен шеќер – индустриски овошни сокови, кечап, супи од вреќа, а да не ги спомнувам и кондиторските производи.

Газирани пијалоци
Тие се полни со празни калории, дури и оние кои велат дека не содржат шеќер. Наместо класичен шеќер, газираните пијалоци се полни со аспартам за да имаат сладост. Покрај тоа, тие немаат хранлива вредност.

Алкохол
Ако сакате да изгубите тежина, заборавете на алкохолните пијалоци. И тие се полни со шеќер, и покрај тоа го отвораат апетитот.

Транс маснотии
Ги има во повеќето индустриски производи, особено во закуски и слатки. Тие го поттикнуваат гоењето, особено во стомакот.

Рафинирани житни култури
Бел леб, бел ориз, бело брашно … Сето ова е храна што губи влакна за време на процесот на преработка, а шеќерот и скробот остануваат во нив, што доведува до дебелеење.

Ако сакате да изгубите тежина, изберете житарки од цело зрно што одржуваат стабилно ниво на шеќер во крвта и делуваат како метла на цревата. Тие се особено корисни за луѓе кои имаат проблем со варење.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy