Петмина загинати, еден се бори за живот во хеликоптерска несреќа на Алпите

Петмина загинати, еден се бори за живот во хеликоптерска несреќа на Алпите

Пет луѓе загинаа,  а едно се бори за живот во хеликоптерската несреќа која над француските Алпи. Билансот го објави францускиот претседател, Емануел Макрон.

Хеликоптерот превезувал спасувачка екипа која била на обука, а се урнал на висина од 1.800 метри.

Еден од пилотите ја активирал функцијата за исфрлање на седиштето и ги информирал властите за несреќата.

Во хеликоптерот летале еден пилот, двајца техничари и двајца спасувачи на планина. Властите испратија три хеликоптери, но и тие не можат да пристапат до местото на несреќата поради густата магла. Спасувачките екипи се обидуваат да пристигнат и по копно.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds