Пица бурек со готови кори

Пица бурек со готови кори

1. Во сад се рендаат шунка и кашкавал и се додаваат печурки.

2. Во друг сад ја ставам киселата вода и прашакот за печиво и убаво промешувам да се соедини.

3. Прво го премачкувам убаво тавчето со зејтин и редам кора од страната да висат и на средина од тавчето редам два реда кори. После корите ги попрскувам со зејтин и со киселата вода, па повторно ставам кора, ја попрскувам и ставам кечап, фил и оригано и два реда кора измеѓу попрскани со зејтин и кисела вода. Се така додека не се потрошат корите.

4. На крај ставам два реда кора и со првата кора што виси од тавчето го затворам убаво бурекот. Преубав бурек за појадок

.На здравје и добар апетит.

Лесно

Persons

5 лица

Time

до 30 мин

Состојки

  1. 500 гр. Кори за пита
  2. 120 мл. Зејтин
  3. 150 мл. Кисела Вода
  4. 1 пекетче Прашак за печиво
  5. 200 гр. Шунка
  6. 200 гр. Кашкавал
  7. 1 кесичка Саламурени печурки
  8. 2 лажички Оригано
  9. 300 мл. Кечап

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds