Пилешко со кари! Ручек за сите гурмани

Пилешко со кари! Ручек за сите гурмани

Можете да направите пилешко на многу начини, а ние ви предлагаме специјалитет со кари

Состојки:

400 гр пилешко филе

лажица брашно

три лажички кари во прав

300 мл пилешка супа од коцка

200 мл павлака за готвење

масло

магдонос

сол, бибер

Подготовка:

Пилешкото се сече на коцки, се посолува и се пржи на масло. Се трга во чинија, па на исто масло како и прженото месо се пропржува брашното, се додава карито и се прелева со супата.

Гответе неколку минути со постојано мешање за да нема грутки.

Додадете ја павлаката, а кога ќе зоврие, вратете го испрженото пилешко. Додадете бибер по вкус и сол, промешајте и оставете на оган да се соединат вкусовите. Послужете го пилешкото со сос од кари со варен ориз.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy