Пиперки полнети со сирење и компири

Пиперки полнети со сирење и компири

Полнетите пиперки навистина не мора да бидат со мелено месо. Обидете се со овој рецепт и веруваме дека ќе ги засакате повеќе. 

Состојки:

Четири бабури
Еден исецкан кромид
Малку сецкан праз
Еден рендан морков
Едно чешне лук
Пет компири исецкани на коцки
150 гр сирење
Зачини и масло

Подготовка:

Најпрво запржете ги кромидот и празот, па ставете го лукот и морковот. Ставете ги компирите и оставете да се издинстаат убаво. Смесата треба да се излади. Кога е ладна, додајте го сирењето. 

Загрејте ја рерната на 200 степени. Полнете ги пиперките и наредете ги во сад за печење. Кога ќе ги ставите да се печат, веднаш намалете на 150 степени. 

Ако ви треба храна за повеќе луѓе, зголемете ги пропоционално наведените дози.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds