По Хабиб доаѓа нов Нурмагомедов: „Убиецот“ Усман е подготвен да го освои светот

По Хабиб доаѓа нов Нурмагомедов: „Убиецот“ Усман е подготвен да го освои светот

Повлекувањето на Хабиб Нурмагомедов од ММА предизвика големо внимание во светската јавност.

По победата над Џастин Гаетже, „Орелот“ одлучи дека е доволно затоа што и вети на мајка си дека нема да се бори без неговиот татко, и јас завршив одлична кариера.

Сепак, Хабиб ќе продолжи да работи на неговиот ММА тим што го остави неговиот татко Абдулманап и во најава ќе има нови sвезди.

Постојат неколку кои го носат презимето Нурмагомедов. Тука се Умар и Усман како големи таленти, но и Абубакар кој не е толку успешен како неговите братучеди.

Сепак, за кој најмногу се зборуваше и предвидуваше кариера слична на кариерата на Хабиб е 23-годишниот Усман Нурмагомедов, сè уште непоразен борец со сооднос 11-0.

Кариерата на Усман ја водат луѓе што се грижеа за Хабиб, а причината поради која имаат големи очекувања од него е фактот што покрај одличното борење, Усман е специјалист и за Муај Тај.

“Верувајте ми, тој е подобра верзија на Хабиб. Убиец, вистински убиец. Има сè, техника на удирања, граплинг, џиу-џитсу, изгледа добро и е комбинација на Хабиб, Џон Џонс и Адесани”, рече менаџерот Али Абделазиз пред неколку месеци.

Усман беше со Хабиб за време на овој камп и се очекува во 2021 година да стане член на УФЦ по Умар и Абубакар. Во досегашната кариера од 11 натпревари, Усман освои сè. Само еден човек издржа три кола со него, а тоа е Руслан Хаисамтудинов, тој победи на седум меча со нокаут и три со принудување да се предаде.

Тој имаше од кого да учи и дефинитивно ќе слушнеме за ова момче во иднина, особено ако пристигне повик од УФЦ, што е само прашање на време. Додека Усман не стане кандидат за појас во најсилната светска организација, Хабиб ќе работи со избраниот наследник Ислам Махачев, за кого верува дека ќе ја освои титулата во лесна категорија следната година.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds