По пауза од две години, новогодишната ноќ во Грција без никакви ограничувања

По пауза од две години, новогодишната ноќ во Грција без никакви ограничувања

Новата година, по пауза од две години, Грците ќе ја дочекаат без никакви мерки и рестрикции поради Ковид-19, додека пак општина Атина најавува спектакуларен пречек на плоштадот Синтагма, јави дописничката на МИА од Атина.

Дочекот на 2021 беше за време на целосен карантин, а лани само неколку дена пред 31 декември поради драстично зголемениот број новозаразени беа воведени мерки, угостителските објекти беше дозволено да работат до два часот по полноќ, но без музика и со забрането е стоење и паралелно беа откажани сите јавни празнични прослави.

Оваа година, сликата е сосема поинаква, рестораните, баровите и слично, не само што ќе работат без никакви ограничувања, туку и веќе се целосно резервирани, а од општина Атина организираат дочек во центарот на градот.

Најавија музичко шоу на плоштадот Синтагма, проследено со голем огномет токму на полноќ, а паралелно, планирана е и отворена забава со грчки диџеи на атинскиот пазар.

Исто како и во пресрет на Божиќ, така и сега, во изминатите денови Грците ги преплавија улиците во Атина или за подготовка за новогодишната ноќ или да купат подароци за најблиските или едноставно да се прошетаат и да ја почувствуваат предновогодишната атмосфера во грчката метропола.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy