Почина поранешниот кинески претседател, позната причината за смртта

Почина поранешниот кинески претседател, позната причината за смртта

Поранешниот кинески претседател Џијанг Цемин почина на 96-годишна возраст, објавија кинеските државни медиуми, пренесува Ројтерс.

Џианг почина од леукемија и откажување на повеќе органи во Шангај во 12:13 часот, соопшти официјалната новинска агенција Ксинхуа.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy