Почнува четвртфиналната фаза на Светското првенство 2022

Почнува четвртфиналната фаза на Светското првенство 2022

По двата слободни дена на Светското фудбалско во Катар, денес продолжуваат возбудувањата со првите два натпревара од четвртфиналната фаза.

Мундијалската четвртфиналната програма ќе ја отворат Хрватска и Бразил со дуелот во Ал Рајан закажан за 16 часот. Бразилците на овој меч влегуваат како големи фаворити, но и Хрватска има свои адути.

Во групната фаза Бразил ги победи Србија и Швајцарија, а загуби од Камерун. Во осминафиналето „кариоките беа убедливи против Јужна Кореја (4:1).

Хрватска до четвртфиналето стигна со само една победа (против Канада 4:1), додека со Мароко и Белгија во групната фаза, како и со Јапонија во осминафиналето одигра нерешено. Јапонците ги елиминира по подобро изведување пенали.

Во вториот четврфинален дуел, вечер од 20 часот во Лусаил се среќаваат Аргентина и Холандија.

Холанѓаните во групната фаза ги победија Сенегал и Катар, а ремизираа со Еквадор. Во осимнафиналето беа поуспешни од САД.

Аргентина по стратниот пораз од Саудиска Арабија, врза три победи – Мексико, Полска и Австралија

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy