ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Од УХМР најавуваат врнежи од дожд, снег и силен ветер

ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Од УХМР најавуваат врнежи од дожд, снег и силен ветер

Под влијание на влажен бран денеска попладне ќе има врнежи од дожд, а на планините од снег. Кон крајот на денот и во текот на ноќта врнежите ќе преминуваат во снег и во некои од пониските места.

Пообилни врнежи ќе има во западните и северните делови, каде ќе се формира нова снежна покривка од 15 до 25 сантиметри, а помала снежна покривка ќе се формира и во останатите делови, освен во Повардарието каде врнежите ќе бидат претежно од дожд. Ќе дува засилен, повремено силен северен ветер (над 60км/час), информираат од УХМР.

Утре температурата ќе се намали, а претежно во планинските подрачја ќе провејува слаб снег.

Можеби ке те интересира




This will close in 0 seconds