Погледнете како изгледа животот во најладното село на планетата: водка, замрзната земја, и полско WC (фото/видео)

Погледнете како изгледа животот во најладното село на планетата: водка, замрзната земја, и полско WC (фото/видео)

Далечното руско село Ојмјакон генерално се смета за најстудено населено подрачје на планетата, а локалното население мораше да го приспособат својот секојдневен живот во смбиоза со климата – што значи консумирање многу водка, месо и користење на помошни полски тоалети на отворено.

Ојмјакон се наоѓа во близина на Јакутск, главниот град на регионот кој има најниски зимски температури од сите градови во светот, а неговото име иронично значи незамрзната вода поради термалниот извор кој се наоѓа во близина.

Најниската забележана температура во Ојмјакон била измерена минус 71,2 степени целзиусови во 1924 година. Според The ​​Independent, носењето очила на отворено може да предизвика тие да се залепат за вашето лице, а ова е само еден од најчестите проблеми на екстремно студеното време.

Според Weather.com, мештаните се справуваат со студот со помош на таканаречениот руски чај односно конзумирањето на водка. Другите прилагодувања што треба да ги направат во секојдневниот живот се проблемот со краткиот вид односно кратковидост или далекувидост кога излегуваат надвор. Замрзнатата земја дополнително ја отежнува работата на водоводот во затворен простор, така што повеќето тоалети се изградени надвор како теренски тоалет.

Екстремниот студ го отежнува и копањето гробови, поради што почвата мора да се загрее пред закопувањето.

Локалните жители користат загреани гаражи за своите автомобили, а автомобилите оставени надвор мора да работат, во спротивно нема да можат повторно да запалат. Авионите не можат да летаат до оваа област во зима. И секако дека ризикот од смрзнување е голем по само неколку минути на студ.

Поради замрзнатата почва, во Ојмјакон не може да се одгледуваат култури, а населението преживува главно од месо. Најчесто јадат ладна храна, замрзната сурова арктичка риба, бел лосос, бела риба, или замрзнат суров коњски црн дроб.

Летата, сепак, се релативно топли, а просекот околу средината на 60-тите и 70-тите години достигнал дури 34 степени целзиусови. Но, зимите се долги, а летата кратки, а како што тврди Weather.com, многу локални жители всушност се жалат на потопло време.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds