Полицијата се судри со демонстранти во Истанбул, најмалку 100 лица се уапсени (видео)

Полицијата се судри со демонстранти во Истанбул, најмалку 100 лица се уапсени (видео)

Во Истанбул денеска имаше судири. Над 100 демонстранти се уапсени  кога се обидоа да го одбележат 1 Мај со кршење на забраната за собирање што ја воведе Владата. 

Тие се обидувале да стигнат до плоштадот Таксим.  На 1 Мај во Турција традиционално критичарите на Владата излегуваат на улица и редовно има судири со полицијата.Во Анкара имало најмалку 11 апсења. Од 29 април во земјата на  сила се строги анти-ковид мерки поради третиот бран на пандемијата.

https://twitter.com/i/broadcasts/1YpKkzVNNmrxj

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds