Половина Словенија во „портокалова фаза” поради опасност од силен ветер

Половина Словенија во „портокалова фаза” поради опасност од силен ветер

Поради опасност од силен ветер словенечките метеоролози прогласија „портокалова фаза” во централниот и источниот дел на државата јави дописникот на МИА.

Според метеоролозите во областа Штаерска на некои места ветерот ќе достигне брзина и до 100 километри на час.

Во текот на изминатота ноќ, поради силен јужен ветер во областа Приморска, некои објекти во Пиран кои се во близина на морето беа поплавени. Управата за заштита и спасување информираше дека имале неколку интервенции во овој регион.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds