Попокатепетл еруптираше исфрлајќи пепел и камења

Вулканот во Мексико еруптираше и исфрли камења кои одлетале на оддалеченост од 1,6 километри, соопшти мексиканската Национална служба за цивилна одбрана.

По ерупцијата, над вулканот се издигнал пепел во висина од три километри.

Вулканот Попокатепетл е висок 5.426 метри и е активен последните месеци. Околу 25 милиони луѓе живеат во круг од околу сто километри од вулканот кој се наоѓа на 50 километри од Мексико Сити.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds