Поранешниот турски премиер се враќа во политиката, формира своја партија

Поранешниот турски премиер се враќа во политиката, формира своја партија

Поранешниот турски премиер, некогаш близок сојузник на сојузникот на Ердоган, Ахмет Давутоглу, објави дека формира партија и тоа три месеци откако се повлече од владејачката Партија на правдата и развојот (АКП).

Новата партија е наречена Партија на иднината, рече Давутоглу денес во Анкара.

„Денес формираме партија со зборовите: Иднината му припаѓа на нашиот народ, иднината ѝ припаѓа на Турција’“, рече тој.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds