Постигнат е договор за формирање на новата косовска влада

Постигнат е договор за формирање на новата косовска влада

Движењето Самоопределување (ПС) и Демократскиот сојуз на Косово (ДСК) во вторник ќе потпишат договор за формирање нова влада. Станува збор за договор кој следува по шест состаноци меѓу работните групи на двете партии.

Синоќа бил одржан последниот состанок, на кој се разговарало за програмскиот дел на договорот. Најавено е дека следуваат состаноци на ниво на партиски лидери.

Засега е познато дека новата влада ќе има 12 министерства, но сè уште не се познати ресорите, ниту имињата на новите министри.

ПС на изборите на 6 октомври обезбеди 32 места во косовското Собрание, додека ДСК има 29.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds