Потребни ви се само 2 состојки: Од овој домашен раствор растенијата растат многу брзо

Потребни ви се само 2 состојки: Од овој домашен раствор растенијата растат многу брзо

Копривата е одлична за здравјето, а лекарите често го препорачуваат чајот од ова растение. Позната е по своите корисни својства за организмот, но дали знаевте дека е одлична и за прихрана на други растенија?

Потребни ви се само 2 состојки:
Од овој домашен раствор растенијата растат многу брзо
Можете да направите домашно ѓубриво од коприва, што ќе го забрза растот на растенијата, но и ќе ги заштити од штетници бидејќи е природен инсектицид. Ова еколошки подготвено ѓубриво ќе ги зајакне растенијата, така што ќе бидат поздрави и помалку подложни на напади од патогени и штетни инсекти.
Повеќето растенија во градината добро реагираат на прихранувањето со коприва, особено доматите. Сепак, треба да се напомене дека постојат растенија што не се нејзини обожаватели, а тоа се лукот, гравот и грашокот.

Начин на подготовка:
За подготовка на ова ѓубриво се користат само деловите од растението што растат над земја.
Потопете 1 кг коприва без корени во 10 литри вода. Потоа, оставете ја да стои 10-15 дена под сенка, а би било идеално ако температурата е околу 18 Целзиусови степени.
Мешајте секој ден, а растворот ќе ја менува бојата секој ден и ќе стане погуст. По 15 дена, процедете го растворот и тој е подготвен за употреба.
Пред употреба, разредете го растворот со вода, така што односот ќе биде 1:10 ако го користите како додаток што ќе се внесува преку коренот. Ако се внесува преку листовите, во тој случај разредете го растворот во сооднос 1:30.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds