Потврдено, еве кој е напаѓачот во Осло

Потврдено, еве кој е напаѓачот во Осло

Осомничениот за пукањето во ноќниот клуб во Осло е норвешки државјанин роден во Иран. Ова го соопшти полицискиот портпарол Кристијан Хатло.

„Осомничениот е норвешки државјанин со иранско потекло. Тој се товари за убиство, обид за убиство и организирање терористички напад“, го цитира РИА Новости за време на прес-конференција.

Претходно беше објавено дека две лица загинале, а повеќе од десет се повредени во масовно пукање во Осло.

Норвешката полиција го истражува пукањето во ноќен клуб во Осло како терористички напад.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds