• 23/09/2020

Пожар во здравствена установа во Полска, најмалку четворица загинати

 Пожар во здравствена установа во Полска, најмалку четворица загинати
loading...
Advertisement

Најмалку четири лица загинаа денеска во пожар што избувна во установа за палијативна здравствена нега во Полска.

Како што пренесуваат полските медиуми, во болница се превезени 21 лице.

Портпаролот на пожарникарите изјави дека сите жртви биле пациенти во установа во Хојњице, град во северна Полска.

– Причината за пожарот најверојатно е цигара, што ја запалил вработен во установата, изјави полицискиот службеник Михал Сиенкиевич за ТВН24.