Пожарите во Австралија не стивнуваат

Пожарите во Австралија не стивнуваат

Силните ветрови во Австралија споија два големи пожари во еден огромен, јавува агенцијата Франс прес. Пожарникар од Нов Јужен Велс вели дека ситуацијата денеска е тешка по неколку дена релативно смирување на пожарите во таа област.

Температурите се околу 40 степени во Нов Јужен Велс и соседната Викторија, а вонредната состојба е продолжена за 48 часа. Според локалните власти повеќе од 130 пожари има во таа област, а 50 се уште не се под контрола.

Во катастрофалните пожари во Австралија загинаа најмалку 26 луѓе, повеќе од 2000 домови се уништени, а изгорена е и површина од околу 8 милиони хектари што е некаде колку површината на Ирска. Во нив загинаа и многу животни.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds