• 15/08/2020
 Пратениците ќе го бираат стружанецот Арслани за заменик-министер за здравство

Пратениците ќе го бираат стружанецот Арслани за заменик-министер за здравство

loading...
Advertisement

Пратениците денеска на пленарна седница ќе го гласаат прелогот на премиерот Зоран Заев за заменик-министер за здравство, стружанецот Арменд Арслани.

Тој доаѓа на местото на досегшаниот заменик-министер, Асим Муса, кој си даде оставка откако беше снимен од албански медиум како прима мито од 50 евра за да му овозможи на пациент од Албанија операција во Струга.

Во биографијата која е доставена до Собранискиот спикер Талат Џафери може да се види дека Арслани бил доктор по општа медицина во „Специјализирана болница за Нефрологија“ – Струга една година, а од 2014 година е специјализант по утрологија на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје.

Можеби ке те интересира