Празни улици во Истанбул додека Турција ја дочекува 2021 година во услови на лок даун поради коронавирусот

Празни улици во Истанбул додека Турција ја дочекува 2021 година во услови на лок даун поради коронавирусот

Улиците во Истанбул беа празни на новогодишната ноќ (31 декември), бидејќи Турците ја дочекаа 2021 година под блокада поради коронавирусот.

Безбедносните сили беа видени на улиците во Истанбул, бидејќи градот беше под полициски час вечерва.

Турција воведе целосни заклучувања во текот на викендот и полициски час во текот на работните денови за спречување на инфекциите.

Турците се под полициски час од 21 часот вечерва до 5 јануари на 4 јануари.

Бројот на починати во Турција од коронавирус се зголеми за 239 во последните 24 часа, покажаа податоците на Министерството за здравство во четвртокот, со што вкупниот број на смртни случаи се искачи на 20.881.

Бројот на нови случаи изнесуваше 14.380 во истиот период, со што вкупните случаи од почетокот на пандемијата достигнаа 2.208.652.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds