Превкусно летно освежување: Одлична замена за сладолед, направете си замрзнат овошен јогурт на стапче

Превкусно летно освежување: Одлична замена за сладолед, направете си замрзнат овошен јогурт на стапче

Сите сакаме да се разладиме во овие топли денови. Но, убаво е да направиме мала измена, па наместо сладолед да се освежиме и засладиме до освежувачки десерт – замрзнат јогурт.

Еве еден предлог за подготовка на брз десерт со многу малку труд, а со одлични резултати:

Овошен јогурт

Состојки:

300 грама замрзнато овошје

2 големи лажици сок од лимон

600 грама јогурт

4 големи лажици мед

Подготовка

Замрзнатото овошје ставете го во блендер, додадете малку топла вода и измешајте. Претходно одвојте неколку најубави бобинки за декорација.

Јогуртот  измешајте го со сок од лимон и мед и ставете го во калапите (може да послужат и пластични чаши), но не ги полнете до врвот.

На оваа смеса налијте го овошјето од блендерот и украсете по желба.

Ставете ги во замрзнувач најмалку пет часа и извадете ги 15 минути пред сервирање, па оставете да отстои на собна температура.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy