При пожар во Дом за деца без родители на Хаити загинаа 15 деца

При пожар во Дом за деца без родители на Хаити загинаа 15 деца

Во пожар што вчера изби во Дом за деца без родители во близина на главниот град на Хаити, Порто Пренс загинаа 15 деца.

Помеѓу жртвите се седум бебиња и шест деца на возраст од 10 до 11 години.

Воспитачката во Домот, Роз-Мари Луи изјави дека на пожарникарите им требало еден час да пристигнат со местото на несреќата.

Пожарот бил предизвикан најверојатно од свеќи, кои се користеле бидејќи имало дефект во интерниот систем за електрично напојување.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds