Приштина ги ставила Косовските безбедносни сили во целосна борбена готовност

Приштина ги ставила Косовските безбедносни сили во целосна борбена готовност

Властите во Приштина ги ставиле Косовските безбедносни сили во целосна борбена готовност и се подготвени се да извршат напад на северот на Косово и Метохија со 1.500 свои припадници, неофицијално дознава Новости.рс.

Оваа наредба се однесува на единиците од Приштина, Пеќ и Призрен. Од извори блиски до КФОР се дознава дека Приштина издала наредба до припадниците на безбедносните сили вечерва да бидат во касарната или во домет на мобилни телефони, подготвени за движење во текот на ноќта.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го коментираше фактот дека на патријархот Порфири му беше забранет влез на Косово и Метохија од Приштина и посочи дека ќе ги преземе сите мерки за да го заштити нашиот народ, по одлуката на Приштина да ја подигне борбената готовност.

– Даваме се од себе да ги зачуваме мирот и стабилноста. За жал, тие не сакаа да не слушаат или не беа многу заинтересирани да не слушнат. Денеска и на српскиот патријарх г. Порфирио му е забранет влез на Косово и Метохија. Ова никогаш не се случило во историјата. И не им е грижа. Бесмислена изјава, неважна… Но ќе продолжат да зборуваат само за српски барикади кои се само знак на незадоволство и борба на српскиот народ да биде свој и ништо повеќе. Според тоа, сакам да ве информирам дека сме во тешка ситуација, но дека ќе дадеме се од себе и дека на секој начин ќе се грижиме како да ги зачуваме мирот и стабилноста и не само тоа, како да го заштитиме нашиот народ на северот на Косово и Метохија. Во согласност со тоа, и после вооружувањето на Албанците и подигнувањето на нивната борбена готовност, ќе ги преземам сите мерки за заштита на нашиот народ и зачувување на Србија – порача Вучиќ на Инстаграм.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy