ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈНА ВО СРБИЈА ПОРАДИ ИСТЕКУВАЊЕ НА АМОНИЈАК:  51 лице во болница – „Не излегувајте и не отворајте прозори“

ПРОГЛАСЕНА ВОНРЕДНА СОСТОЈНА ВО СРБИЈА ПОРАДИ ИСТЕКУВАЊЕ НА АМОНИЈАК: 51 лице во болница – „Не излегувајте и не отворајте прозори“

Во неделата околу 17 часот и 30 минути, на делот од пругата од Пирот до село Станичење, кај местото Сопотски хан, се лизнал вагон на товарен воз што превезувал амонијак гас, при што во таа прилика дошло до истекување на плин и голема концентрација на гас во атмосферата соопштуваат од МУП на Србија.

Граѓаните кои живеат во близина добија упатство да не излегуваат од домовите и да не излегуваат.

Во прекин е и сообраќајот меѓу Пирот и Бела Паланка на магистралниот и главниот пат поради слаба видливост, а алтернативната траса е преку село Понор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Градоначалникот на Пирот Владан Васиќ прогласи вонредна состојба во тој град. Поради прогласување вонредна состојба училиштата во Пирот во понеделник нема да работат.

Педесет и едно лице се хоспитализирани со симптоми на труење со амонијак, од кои две се со потешки симптоми, соопшти Секторот за вонредни состојби на Министерството за внатрешни работи на Србија.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy