Пронајденото кученце со стрела низ вратот се очекува да преживее

Пронајденото кученце со стрела низ вратот се очекува да преживее

Кутре чивава пронајдено застрелано низ вратот со стрела во Јужна Калифорнија се очекува да преживее откако ветеринарите го отстраниле проектилот, соопштија властите.

Една жена пријавила во 911 дека го пронашла ранетото куче во понеделникот во населба во близина на градот Дезерт Хот Спрингс, откако го слушнала кученцето како „вреска“, се вели во соопштението на службата за животни на округот Риверсајд.

Заменикот на шерифот ја зел 4-месечната женка и ја префрлил на службеник за услуги за животни кој го донел кученцето во кампусот за животни во долината Коачела.

Ветеринарите утврдиле дека стрелата не ги погодила виталните артерии на кученцето и била отстранета.

„Некој намерно да го гаѓа ова кутро кученце со стрела е одвратно“, рече директорот на службата за животни Ерин Гетис во изјавата. „Шокирани сме и се надеваме дека некој може да ни даде какви било информации за тоа кој го направил ова“.

Гетис рече дека агенцијата ќе продолжи да го лекува кученцето и ќе работи на тоа да и најде дом.

Ветеринарната техничарка Емили Елисон рече дека кученцето е приврзано.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds