Протест пред српската амбасада во Тирана

Протест пред српската амбасада во Тирана

Пред Амбасадата на Србија во Тирана денеска одржан беше протест организиран од граѓански организации.

Учесниците  со национални симболи, вееја албански знамиња и носеа транспаренти на кои меѓу другото пишуваше „Животот го даваме, Митровица не” , „Сите албански територии се со тебе Косово”, „Трепча и Газивода се имот на Косово”, „Не Република Српска во Косово”, а извикуваа „Албанија-Косово”.

Говорниците ја повикаа Србија да ги „тргне рацете од Косово“, а од албанските власти побараа да не ја поддржуваат Србија.

Исто така, ги повикаа Европската Унија и САД одговорно да се справат со прашањето Србија-Косово.

– Долго време нормалниот живот на граѓаните на северот на Косово е парализиран. Граѓаните живеат под воената треска. ЕУ и САД одговорно да го третираат прашањето Србија-Косово. Србија спроведуваше геноцид. Овде сме обединети, да не дозволиме Србија да го прави законот за албанските територии, порачаа тие.

Ова е втор протест пред српската амбасада во Тирана, по оној од 16 месецов.  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy