Прскање против комарци утре во Струга

Прскање против комарци утре во Струга

На подрачјето на општина Струга утре ќе се спроведе теристичка и аеросолна дезинсекција, со цел уништување на комарците.

Запрашувањето од земја, како што соопшти општинската прес-служба, ќе се одвива преку ден, а аеросолната дезинсекција ќе се реализира вечерта, до раните утрински часови, со апарат за УЛВ ладно запрашување.

Од општината апелираат пчеларите и пчеларските задруги да преземат соодветни мерки за заштита на пчелите.

Дополнуваат дека во случај на појава на неповолни временски услови, ветер или дожд, дезинсекцијата се одложува за следниот поволен ден.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds