Прв концерт во Израел: Сите со доказ дека се вакцинирани (ВИДЕО)

Прв концерт во Израел: Сите со доказ дека се вакцинирани (ВИДЕО)

Стотици вакцинирани луѓе присуствуваа на првиот масовен концерт на отворено во Тел Авив откако започна светската пандемија од коронавирусот.

Танцувајќи на трибините, петстотини воодушевени посетители со заштитни маски го следеа концертот на израелската поп-пејачка Иври Лидер на фудбалскиот стадион Блумфилд.

„Ова е навистина одлично, среќен сум и со нетрпение го чекам концертот“, рече Роут Гофер.

„Се надевам дека ова е почеток на времето кога ќе можеме да се вратиме во нормален живот“, додаде таа.

За да можат да влезат на стадионот, гледачите морале да покажат потврда од израелското Министерство за здравство дека ги добиле обете дози на вакцината на Pfizer / BioNTech, што му овозможија на Израел правилно да ги добие во замена за биомедицински податоци за дејството на вакцината.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds