Прво земал секира, а потоа со пиштол пукал во мајорот- нови детали за крвавата пресметка во Русија

Војник од Воронеж кој утрово пукаше кон своите колеги на воениот аеродром во Балтимор по расправија е Антон Макаров и тој е во бегство. Според руските медиуми, тој по кавгата ги нападнал војниците со секира, одземал оружјето и пукал, а потоа избегал.

Како резултат на инцидентот, најмалку две лица загинаа, а едно е повредено, соопштија извори од порталот. Еден од нив е мајор кој дошол да провери дали Макаров е на негово место и како се снаоѓа.

Извор на ТАСС за итни случаи потврди дека имало жртви на аеродромот во Балтимор. „Три лица починаа за време на вонредната состојба“, рече тој, без да прецизира детали.

Регрутот убил двајца колеги и побегнал од воената единица бр. 23326 во близина на Воронеж, објави телеграмскиот канал База. Според него, мажот има пиштол и две кутии муниција со себе.

Се испостави дека напаѓачот бил 20-годишниот Антон Макаров, објавија руските медиуми. Според првичните податоци, младиот човек пукал во возачот и дежурниот полк, по што побегнал.

Подоцна, прес-службата на Западниот воен округ потврди дека тројца војници биле убиени како резултат на пукањето кон воена единица во регионот Воронеж, пренесе Интерфакс.

Прес-службата на Западниот воен округ за РБЦ изјави дека нападот се случил околу 5 часот наутро во една од воените единици во регионот Воронеж.

„Член на дневниот одред во паркот ги нападна офицерите на одредот што пристигнаа да ја проверат дежурната служба и, одземајќи го оружјето на офицерот, побегна“, изјави прес-службата за РБЦ

Како резултат на инцидентот, три лица беа убиени, по напаѓачот се трага, рекоа тие.

Според извор на Интерфакс, војникот отворил оган по конфликт со инспекторот.

„Макаров се скара со мајорот Роман Јермолаев, кој пристигна да ја провери својата служба, извади пиштол од футролата и пукаше кон полицаец“, изјави извор од агенцијата.

Според него, возачот истрчал да му помогне на Јермолаев, кога пукал и Макаров. „Потоа застрела друг воен војник кој подоцна починал и побегнал“, рече изворот.

Ова се наведува и во информативната порака на дежурниот офицер на трупите на Централната област на Националната гарда, што ја објави телеграмскиот канал База. Според него, имало „вербален судир“ помеѓу регрут и офицер.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds