Птичји грип се шири низ Европа и Азија

Птичји грип се шири низ Европа и Азија

Светската организација за здравје на животните (OIE) забележа неколку сериозни епидемии на птичји грип во Европа и Азија во последните денови, што укажува дека вирусот повторно почна брзо да се шири.

Избувнувањето на птичјиот грип е растечка загриженост во живинарската индустрија бидејќи десетици милиони живина беа убиени за време на претходните епидемии. Дополнително, епидемиолозите се загрижени бидејќи овој вирус може да се пренесе на луѓето.

Досега оваа година Кина пријавила 21 инфекција со подтипот на птичји грип H5N6 кај луѓето, што е повеќе отколку во 2020 година, пишува CNN.

Птичји грип во Азија

Јужна Кореја пријавила избувнување на болеста на фарма со околу 770.000 живина во провинцијата Чунгчеонгбук-до, соопшти вчера OIE. Сите животни беа заклани.

Во Јапонија, првата епидемија на птичји грип во зимската сезона во 2021 година е забележана и на живинарска фарма во североисточниот дел на земјата.

Жаришта во Европа

Што се однесува до Европа, вирусот е регистриран во Норвешка во округот Рогаланд во јато од 7.000 птици, соопшти OIE. Епидемиите обично се случуваат наесен и се шират на дивите птици преселници.

Белгиската влада ја изложи земјата на зголемен ризик од птичји грип, наредувајќи живината да се чува во затворени простории од понеделник, откако беше идентификувана високопатогена варијанта на птичји грип во дива гуска во близина на Антверпен.

Ова уследи по сличен потег во соседна Франција претходно овој месец и во Холандија во октомври.

Вирусот во Англија и Полска

Високо патоген птичји грип H5 се појави на мала живинарска фарма во централна Англија, потврди британскиот министер за земјоделство пред една недела, а Полска пријави и појава на птичји грип H5N1 на неколку фарми.

Ќе биде убиена целата живина во погодените локации во Британија, во близина на Алчестер во Варвикшир. Болеста се појави помалку од една недела откако Британија прогласи национална зона за превенција од птичји грип, наредувајќи им на фармите и на луѓето кои чуваат птици да ги заострат мерките за биосигурност.

Видот H5N1 претходно беше потврден кај мало јато кокошки во северен Велс, во заробени птици на истокот на Шкотска и во центар за спасување птици во централна Англија.

Полска, исто така, пријавила појава на птичји грип H5N1 на неколку живинарски фарми со вкупно 650.000 парчиња живина, според OIE. Вирусот се шири во Европа во изминатиот месец и е потврден во Германија, Италија и Данска.

Птичјиот грип не може да се пренесе на луѓето со консумирање производи од живина.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds