Пусиќ: На Самитот ЕУ-Западен Балкан не е исполнето ниту едно очекување од регионот

Пусиќ: На Самитот ЕУ-Западен Балкан не е исполнето ниту едно очекување од регионот

Поранешната министерка за надворешни работи на Хрватска, Весна Пусиќ денеска изрази разочарување од резултатите на самитот ЕУ-Западен Балкан и изјави дека „ниту едно од очекувањата на земјите од регионот не е исполнето“.

-Резултати од Самитот: кандидатски статус за Босна и Херцеговина – не; почеток на преговорите за Северна Македонија и Албанија – не; забрзување на процесот за Црна Гора – не; визна либерализација за Косово – не; да се опкружи Србија со успеси, да се движи кон ЕУ – не“, напиша Пусиќ на Твитер.

На крајот прашува: – Што сега?  (МИА)

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds