Путин за неговата глава нуди пола милион долари: Ова е командантот Азов кој го брани Мариупол (ВИДЕО)

Путин за неговата глава нуди пола милион долари: Ова е командантот Азов кој го брани Мариупол (ВИДЕО)

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров наводно во име на рускиот претседател Владимир Путин објави награда од половина милион долари на секој кој ќе му ја донесе главата или друг доказ дека е ликвидиран заповедникот Азов Денис Прокопенко.

Силите на Русија уште на 1 март го опколија Мариупол, но веќе 15 дена не успеваат да влезат во него, а заслуга за одбраната на градот му се препишува на контроверзниот полковник Азов, кој многумина го сметаат за неонацист.

Факт е дека борците на Азов се мотивирани за отпор против Русите и не се повлекуваат. Тие тврдат дека се високо мобилна украинска екипа со специјална намена.

Првиот заповедник и основач, Азов во минатото бил екстремно деснички ориентиран украински политичар, а поради тоа што Путин кажа дека сака да ја исчисти Украина од неонацистите, јасно е дека Азов е на листата со лица за ликвидација.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds