РЕЦЕПТ: Јапонски палачинки

РЕЦЕПТ: Јапонски палачинки

Нешто различно, а вкусно – јапонски палачинки

Состојки:

  • 2 жолчки
  • 25 мл млеко
  • 35 гр брашно
  • 2 белки
  • малку сок од лимон
  • 10 гр ванилин шеќер

Подготовка:

Измешајте ги жолчките, млекото и брашното. Посебно изматете ги белките, сокот од лимон и шеќерот за да добиете шлаг. Во првата смеса постепено се додава шлагот, па сето се меша со рака. Се пече во тавче со капак на тивок оган 3 минути.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds