Рецепт за плескавици од компир и сирење кои ги обожуваат сите

 Рецепт за плескавици од компир и сирење кои ги обожуваат сите

За овој ручек не ви треба речиси ништо друго освен компири и сирење, а истиот се подготвува брзо и е многу евтин, а сите го сакаат.

Доколку сакате комбинација на компири и сирење, пробајте го овој рецепт.

Состојки:

800 грама компири;
100 грама тврдо сирење;
2 јајца;
1 лажица брашно;
сланина по желба.

Подготовка:

Излупете ги компирите, изрендајте ги, па исцедете ги. Тврдото сирење изрендајте го, а потоа додадете го во компирите, па зачинете по желба.

Потоа додадете ги изматените јајца, измешајте ја смесата, па додадете сланина по желба, малку магдонос и потоа брашното.

Од смесата направете плескавици кои ќе ги пржите во загреано масло за јадење сè додека не заруменат.

Пријатно јадење!

>
>