Рекорден број на трки во Мото ГП шампионатот наредната година

Рекорден број на трки во Мото ГП шампионатот наредната година

Раководните луѓе на МOTO ГП го зголемија бројот на трки за 2023 година. Наредната сезона/година ќе се вози вкупно 21 трка, а новите патеки се во Казахстан и Индија, додека Шпанците останаа без трката во Арагон.

Во Шпанија, сепак, ќе се вози на патеките во Херез, Валенсија и Каталонија. Ова се рекорден број на трки во Мото ГП шампионатот. Оваа сезона календарот брои 20 трки.

Наредната  сезона шампионатот ќе стартува на 26 март во Португалија, а ќе заврши на 26 ноември во Валенсија.

Можеби ке те интересира
This will close in 0 seconds

Generated by Feedzy